Historia Kopalni Liczyrzepy

Dawno, dawno temu…

Historia Kopalni Liczyrzepa w Górze Sulica sięga kilkaset lat wstecz, do wieku XII – wówczas na teren Sudetów Zachodnich przybyli Walończycy, eksploatujący góry w poszukiwaniu cennych kruszców. Odkryli tutaj bogate złoża rudy żelaza, które wydobywano aż do wieku XVII, kiedy to wojna 30-letnia przerwała rozwój górnictwa. Kopalnią zainteresowano się ponownie w latach 20. XX w., gdy Niemcy rozpoczęli poszukiwania uranu, a następnie jego pozyskiwanie z tutejszych złóż. Jeszcze podczas II wojny światowej kowarskie złoża tego pierwiastka wspierały rozwój niemieckich badań atomistycznych. Po wojnie rozpoczął się ściśle tajny okres działalności kopalni, związany z wydobyciem rud uranu na potrzeby zbrojeniowe ZSSR. W roku 1973 Sztolnie Kowary przeszły w ręce Politechniki Wrocławskiej, która wykorzystywała je na potrzeby naukowe. Rok później, po odkryciu leczniczych właściwości obecnego w powietrzu kopalni radonu, wybudowano trzecie w Europie Podziemne Inhalatorium Radonowe, dla kuracjuszy Uzdrowiska PPU Cieplice. Organizowano tutaj terapie wspomagające leczenie schorzeń układu oddechowego, astmy, alergii, impotencji, chorób kobiecych oraz układu krążenia. Następnie dawna Sztolnia została przywrócona i udostępniona do bezpiecznego zwiedzania przez turystów. Od 2000 r. chętni wrażeń i głodni wiedzy (a tych nie brakuje) mogą zwiedzać Podziemną Trasę Turystyczną Kopalnia „Liczyrzepa” – Sztolnie Kowary. Podziemna Trasa Turystyczna oraz jej przewodnicy są stale monitorowani przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi pod kątem promieniowania radioaktywnego.

W drogę!

Kopalnię zwiedza się wraz z przewodnikiem, który snuje wciągającą opowieść, wzbogaconą niezwykłymi odgłosami drzemiących skał. Zachwycające widoki, takie jak skarbiec minerałów czy podziemne jezioro, ukazują się w przytłumionym świetle lamp. Niepowtarzalna, nieco mroczna atmosfera sprawia, że szybko zapomina się o świecie poza sztolnią. Teraz liczy się tylko chłodne, wilgotne wnętrze góry – i nawet lekko niewygodny kask nie przeszkadza wcielić się w średniowiecznego poszukiwacza minerałów albo ryzykującego życie górnika. Choć obecnie jest to jeden z najbezpieczniejszych obiektów tego typu w Polsce, nie można oprzeć się wrażeniu, jakby każdy przemierzany korytarz krył w sobie historię pełną niepewności i tajemnic.
Na trasie panuje bardzo wysoka wilgotność, a temperatura wynosi ok. 8°C , warto więc zadbać o odpowiedni, ciepły strój.

Schabowy i łyk zdrowia…

Po ponadkilometrowym marszu i godzinnej ekspozycji na fascynujące doznania, głód wiedzy niewątpliwie został już zaspokojony. Pora więc udać się do Pubu Markovego – Gwarek. Po zwiedzaniu serwuję się tutaj domowe obiady oraz Nalewkę Walońską, która z pewnością rozgrzeje każdego zmarzlucha . Punktem obowiązkowym wizyty w Sztolniach Kowary jest łyk wody AOx, zwanej Potencjałką. Dzięki zawartości H2 pozwala ona zmniejszać stres oksydacyjny i unieszkodliwia wolne rodniki, a zatem korzystnie wpływa na stan zdrowia.

Radonowy relaks…

Zwiedzanie kopalni i smaczny obiad to nie jedyne atrakcje Sztolni Kowary. Osoby zainteresowane zdrowotnymi właściwościami radonu i wody AOx mogą skorzystać z oferty Medical. Do wyboru są inhalacje radonowe i skojarzona terapia radonowa, łącząca oddychanie powietrzem bogatym w ten pierwiastek z kąpielą w basenie hotelu Jelenia Struga .

Twoja własna Kopalnia …

Dla grup zorganizowanych przygotowano specjalne programy edukacyjne, skupiające się na wybranym zagadnieniu z zakresu górnictwa. Dodatkowym atutem Sztolni jest możliwość zorganizowania własnego eventu w jej wnętrzu lub okolicach: biesiady, urodzin czy innej imprezy okolicznościowej dla dzieci i dorosłych. Kto ma pomysł na ciekawe wydarzenie, np. szkolenie czy zabawę znajdzie propozycje właśnie tutaj.

Sztolnia historia

@textColor
@lightBgColor
@midBgColor
@darkBgColor
@baseColor
@brandPrimary
@brandSuccess