21 Sep 2023
22 Sep 2023
  1. Jelenia Struga
  2. Slow Life

Slow Life

*Zwolnij*Poznawaj*Smakuj*

 

SLOW LIFE oznacza życie w zwolnionym tempie, z dala od codziennej bieganiny i niezdrowego jedzenia dostępnego w dużych sklepach. Jak slow life wygląda na co dzień i jak żyć zgodnie z zasadami tej idei? W filozofii tej chodzi o życie "tu i teraz", "porozumienie i wspólny język z bliskimi", "życie w spokoju i bez pośpiechu", "równowagę między życiem prywatnym a zawodowym". Tak rzeczywiście jest – poznaj najważniejsze zasady filozofii życia w rytmie slow!

SLOW LIFE ZASADY:

Wyznacz sobie cele

Innymi słowy, chodzi o nauczenie się nieprzywiązywania wagi do nieważnych spraw i tracenia czasu na błahostki. Osoby żyjące w duchu slow life zamiast spędzania kilku godzin przed telewizorem czy z nosem w komórce, wykorzystują dany im czas na osiągnięcie ważnego dla siebie celu. Nie marnotrawią sił.

Zadbaj o relacje z najbliższymi

Teoretycznie osoba wyznająca idee slow life przykłada bardzo dużą wagę do równowagi między swoim życiem prywatnym a zawodowym. Nie jestś pracownikiem korporacji, żyjącym 24 h na dobę sprawami firmy. Jeśli prowadzi swój biznes, a nierzadko tak się zdarza, to chęć pracy wynika u niej z pasji, podążania ze wyżej wspomnianym celem.

Dbaj o siebie

W slow life ważne są nie tylko relacje z innymi ludźmi, ale też życie w zgodzie z samym sobą. Co to górnolotne stwierdzenie oznacza? Że warto nie tylko znaleźć w ciągu dnia czas tylko dla siebie, choćby miało to być nawet pół godziny, ale i nauczyć się być asertywnym – dbać o swój psychiczny komfort.

Kontroluj przypływające do ciebie informacje

Oczywiście na niektóre nie masz wpływu – usłyszysz o nich przypadkiem w drodze do pracy czy podczas przeglądania internetu. Jednak to, co czytasz czy oglądasz w znakomitej większości przypadków zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Slow life mówi, że nie tylko nie musisz być na bieżąco, ale dla twojego komfortu psychicznego dobre będzie kontrolowanie przepływu wiadomości – możesz skupić się na pozytywnych informacjach, możesz wyłączyć komputer, jeśli wiesz, że nie robisz nic konstruktywnego i tylko tracisz czas.

Żyj blisko natury

Z komputerem i innymi sprzętami elektronicznymi związana jest też kolejna zasada slow life – żyj w zgodzie z naturą i blisko natury. Nie otaczaj się niepotrzebnymi przedmiotami, zamiast w hałasie i ciągłym pędzie, przebywaj w ciszy, blisko przyrody. Możesz nawet zacząć uprawiać w swoim ogródku rośliny, które później wykorzystasz do gotowania. Jeśli nie masz ogródka, warto choćby postawić na parapecie czy w kuchni bazylię, miętę czy melisę.

Slow life to także rezygnacja z plastikowych słomek, zamiana butelek plastikowych na szklane, a jednorazowych reklamówek na torby wielokrotnego użytku.

Nie gromadź rzeczy

Podobno gdyby osoby żyjące w cywilizacji zachodniej nagle przestały kupować ubrania i zaczęły się nimi wymieniać, przez długi czas nikomu nic by nie zabrakło. Upodobanie do zakupów i nowości jednak zwycięża, stąd ciągła produkcja nowych towarów. Slow life oznacza natomiast minimalizm i korzystanie z tego, z tego, co już się ma (w przypadku ubrań czy przedmiotów codziennego użytku), a w przypadku jedzenia – marnowanie jak najmniejszej jego ilości, ponowne wykorzystywanie resztek.

Doceniaj teraźniejszość

Slow life nie polega na rozpamiętywaniu przeszłości, pogrążaniu się w stawianiu sobie wyrzutów, że coś można było zrobić inaczej, przeżywaniu ciągłego żalu. Oczywiście warto ze swoich decyzji wyciągać wnioski, ale te popełniane wcześniej błędy mają stanowić motywację do kolejnego działania, naukę na przyszłość: czego unikać, a co można zrobić inaczej. Slow life to także brak strachu przed przyszłością – świadomość ulotności chwil i życia przy jednoczesnej z niego radości, bez niepotrzebnych (hipotetycznych) trosk.

Zaufaj swoim emocjom

I uzewnętrzniaj je – najgorsze, co można zrobić, to trzymać je w sobie. Zwłaszcza, jeśli są negatywne. Później taki samoograniczający się człowiek wybucha nie wiadomo kiedy i nie wiadomo dlaczego, bo dłużej już w tym emocjonalnym zamknięciu nie może wytrzymać.

Zachowaj dziecięcą ciekawość

Slow life to także kreatywność, ciekawość świata, chęć do podróżowania, poznawania nowych ludzi i miejsc. Slow life, choć oznacza życie powoli, jest przeciwstawne do życia w miejscu – człowiek żyjący zgodnie z ideą slow life cały czas się rozwija.

JAK ŻYĆ W TYRMIE SLOW

Slow cosmetics

Zasady wyglądają podobnie jak w przypadku slow food i slow fashion: wskazane są tylko kosmetyki, które zawierają naturalne składniki (najlepiej świadczące o tym certyfikaty), nie były testowane na zwierzętach. Skład slow kosmetyków ma być starannie dobrany – wybierane są surowce o jak najlepszym działaniu, bez zbędnych dodatków.

Slow food

Jednym z elementów slow life jest wspomniany slow food, który oznacza (w ramach możliwości oczywiście) unikanie jedzenia w przydrożnych barach, odgrzewania gotowych dań w mikrofalówce. Slow food to korzystanie z produktów nisko przetworzonych, nie jest zalecane ich miksowanie, smażenie. Za to wędzi się, dusi, marynuje, wyciska. Takie jedzenie oznacza naturalne składniki, żadnych mrożonek, czasochłonne przygotowywanie posiłku zamiast odmrażania czy smażenia.

W slow food nie wykorzystuje się sztucznych aromatów, konserwantów, barwników, polepszaczy.

Slow business

Slow business nie oznacza pracowania w zwolnionym tempie, ale taki podział pracy, w którym każdy ma zapewnione jak najlepsze warunki rozwoju, może współuczestniczyć w tworzeniu marki bez strachu przed szefem czy kolegami i koleżankami. W firmach działających na zasadzie slow business często znajdują się specjalne pokoje do relaksacji, wyznaczone dni, w których pracownicy mniej czasu poświęcają odbieraniu telefonów czy maili, a częściej uczestniczą w szkoleniach. Osoby żyjące zgodnie z ideą slow life często prowadzą swój własny slow business, np. produkują własne naturalne kosmetyki, żywność.

Slow parenting

Slow parenting to wychowywanie dziecka bez presji – pociecha rodziców żyjących zgodnie z tą ideą na pewno nie będzie brała udziału w 10 dodatkowych zajęciach, na które nie ma ochoty, będzie mogła sobie w ciągu dnia poleniuchować, pobawić się. Slow parenting nie oznacza jednak zgadzania się na wszystkie zachcianki dziecka i niestawiania mu wymagań – to jak najbardziej wspieranie jego kreatywności i pracowitości, ale w tym kierunku, w którym ma ono największe zdolności, w którym chce podążać.

Slow travel

Slow travel nie jest dla turystów, a dla podróżników. Polega na samodzielnym odwiedzaniu konkretnych miejsc, ich świadomym zwiedzaniu we własnym tempie. Osoba podróżująca w duchu slow travel nie korzysta z usług biur podróży, nie bierze udziału w wycieczkach objazdowych, podczas których czas zwiedzania konkretnych miejsc jest ograniczony.

Newsletter
Anmeldung für den Newsletter
Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen.

OK, schließen