26 mar 2023
27 mar 2023
  1. Jelenia Struga
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Zimowe wejście na Śnieżkę (1603)

03.02.2023

Co piątek o godzinie 09:00 W czasie naszej wycieczki poznasz więcej tajemnic Śnieżki. Dowiesz się dlaczego ma kształt stożka i tak bardzo wyróżnia się na tle Karkonoszy. Poznasz historię chyba najbardziej wysportowanego w historii listonosza, który listy dostarczał pieszo na Śnieżkę.

Co piątek o godzinie 09:00

Bilety: 60PLN/30PLN

Informacja i rezerwacja tel: 519 811 869, 502 212 882

https://discoversilesia.pl/wycieczka/sniezka-1603-wycieczka-gorska-z-przewodnikiem/?occurrence=2023-01-27&time=1674810000

Szczyt Śnieżki wyróżnia się już przy pierwszym spojrzeniu na łańcuch Karkonoszy. Nie sposób nie zauważyć tego górującego nad łańcuchem regularnego stożka. Śnieżka, najwyższy szczyt Karkonoszy, 1603 m, uwagę przykuwała od zawsze. W średniowieczu uważano ją za szczyt tajemniczy, siedzibę złych mocy. Nic dziwnego. Śnieżka spowita była przecież wiecznie mgłą, zanikała gdzieś w chmurach. Tak jest i dziś, to góra która przez ponad 300 dni w roku stoi we mgle, a klimat na niej panujący jest iście alpejski. Człowiek średniowiecza nigdy się tu nie zapuszczał, było to zbyt niebezpieczne, zarezerwowane jedynie dla złych mocy i Ducha Gór. Aby złe moce stąd przepędzić na szczycie Śnieżki zbudowano w XVII wieku kaplicę św. Wawrzyńca. Dziś nabożeństwo w niej odbywa się tylko raz w roku 10 sierpnia w święto św. Wawrzyńca, który jest również patronem przewodników. W ten dzień zbierają się tu przewodnicy sudeccy, by wspólnie świętować swój dzień i uczcić swego patrona, św. Wawrzyńca. Wtedy szczyt Śnieżki zmienia barwę na czerwoną , to od koloru stroju przewodnickiego.

W czasie naszej wycieczki poznasz więcej tajemnic Śnieżki. Dowiesz się dlaczego ma kształt stożka i tak bardzo wyróżnia się na tle Karkonoszy. Poznasz historię chyba najbardziej wysportowanego w historii listonosza, który listy dostarczał pieszo na Śnieżkę. Usłyszysz mnóstwo legend o strażniku Karkonoszy- Duchu Gór i jego tajemnym skarbcu. Dowiesz się, jak doszło do zejścia lawiny, która pochłonęła największą liczbę ofiar w polskich górach, a miała miejsce niemal u podnóża Śnieżki.

I wreszcie poczujesz wolność, którą dają tylko góry i wiatr. Zostawisz troski na dole, by cieszyć się tym, co daje obcowanie z prawdziwą dziką przyrodą.

MIEJSCE ZBIÓRKI:

PROGRAM:

  • 9:00 spotykamy się na ulicy Olimpijskiej w Karpaczu, Parking przy wejściu na szlak czerwony / ok. 18:00 Zakończenie

CO ZABRAĆ:

  • Strój dopasowany do warunków zewnętrznych – czapka, rękawiczki, strój na „cebulkę”
  • Raczki lub raki
  • Dobry Humor

UWAGA:

  • Liczba miejsc ograniczona,
  • Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wycieczki w przypadku nie zgłoszenie minimalnej ilości 10 osób.
newsletter

Zapisz się do newslettera:

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij