21 wrz 2023
22 wrz 2023
 1. Jelenia Struga
 2. Slow Life
 3. Morsowanie

Morsowanie – co to znaczy?

Morsowanie, czyli odbywanie krótkich kąpieli w zimnej wodzie.Osoby praktykujące morsowanie mają osobliwe określenia – w Polsce nazywane są morsami, w Finlandii fokami, a w USA niedźwiedziami polarnym. Morsowanie ma długą tradycję. Pierwsze wzmianki o zimnych kąpielach pochodzą już ze starożytności. Morsowanie najogólniej określić można jako zanurzenie lub krótkotrwałą kąpiel w zimnej wodzie. Za taką uznawana jest woda o temperaturze poniżej 5°C. Morsowanie może być realizowane w jeziorze, w rzece, w morzu czy w każdym innym zbiorniku wodnym od jesieni do wiosny. Wykonuje się je w pojedynkę, choć sporą popularnością cieszy się morsowanie w grupie. Najwięcej sympatyków takiej formy aktywności pochodzi z krajów nordyckich i z Europy Wschodniej.

Jak przygotować się do morsowania?

Pierwszą najważniejszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, chcąc rozpocząć swoją przygodę z morsowaniem, jest wizyta u lekarza, aby wykluczyć przeciwwskazania do tego typu aktywności. Następnie powinniśmy rozpocząć trening już latem, pływając w rzekach lub jeziorach, stopniowo przyzwyczajając swój organizm do obniżonej temperatury. Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest regularnie stosować zimne prysznice. Najpierw należy wziąć kąpiel w komfortowej temperaturze, a następnie odkręcić najzimniejszą wodę i polewać ciało, od stóp w stronę serca. Trzeba pamiętać o jednostajnym oddychaniu oraz zachować spokój. Prysznic taki na początku powinien wynosić około 3 minut, jednakże po jakimś czasie możemy go wydłużać.

Kąpiele w zimnej wodzie odbywają się w odpowiednim stroju. Mors zakłada kostium kąpielowy, a do tego zabezpiecza te części ciała, które najbardziej odczuwają niskie temperatury – na dłonie wkłada rękawiczki, a na głowę czepek kąpielowy i czapkę. Należy mieć na sobie specjalne buty do morsowania w wodzie. Kąpiel poprzedza co najmniej 15-minutowa rozgrzewka. Wejście do wody powinno być zdecydowane, a zanurzanie się – stopniowe. Osoby rozpoczynające przygodę z morsowaniem powinny przebywać w zimnej wodzie przez kilkadziesiąt sekund. Doświadczone morsy mogą pozwolić sobie na kilkuminutową kąpiel, średnio 3-5 min. Podczas coraz głębszego schodzenia pod wodę należy pamiętać o napinaniu mięśni i nabieraniu powietrza.

Po wyjściu z zimnej kąpieli na morsa powinny czekać duży ręcznik, ciepłe ubranie, a najlepiej też koc. Po dokładnym wytarciu się konieczne jest rozgrzanie ciała – intensywne ćwiczenia i ciepłe picie. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności morsowanie może być wyjątkowym sposobem spędzania wolnego czasu, który oddziałuje korzystnie na zdrowie.

Zalety morsowania

 • hartowanie ciała i zwiększenie tolerancji zimna,
 • poprawa wydolności fizycznej,
 • możliwa poprawa pewnych parametrów krwi, np. wzrost stężenia hemoglobiny, 
 • możliwe zwiększenie odpowiedzi układu odpornościowego w przypadku infekcji (nie zaleca się jednak morsowania w trakcie infekcji), 
 • ochrona przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, 
 • przyspieszenie regeneracji po wysiłku, 
 • poprawa samopoczucia.

Czy morsowanie jest bezpieczne?

Jeśli przestrzegamy zasad, to morsowanie jest bezpieczną formą aktywności fizycznej. Przede wszystkim musimy mieć wiedzę i zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie podejmujemy. Zbyt długie przebywanie w lodowatej wodzie może doprowadzić do hipotermii. Jest to stan, w którym temperatura naszego ciała spada poniżej 35 stopni Celsjusza. Pierwszym objawem jest drżenie mięśni, po którym może dojść do utraty przytomności, co z kolei możne skutkować utonięciem. Dlatego więc odradzane jest morsowanie w pojedynkę.

Kolejnym niebezpieczeństwem, do którego może dojść – jest szok termiczny. W chwili, gdy wchodzimy do lodowatej wody, następuje skurcz mięśni wspomagających oddychanie. Może wtedy dojść do hiperwentylacji, której nie będziemy w stanie kontrolować, a w rezultacie do zachłyśnięcia i śmierci. Morsowanie jest bardzo niebezpieczne dla osób z niewydolnością serca, ponieważ zimna woda powoduje centralizację krążenia, co w rezultacie skutkuje nadmiernym obciążeniem serca.

Przeciwwskazania do morsowania

 

Morsowanie, mimo że zapewnia wiele korzyści dla organizmu, nie jest dobre dla wszystkich. Rozpoczęcie takiej formy aktywności powinno być omówione z lekarzem. Tylko po dokładnej ocenie stanu zdrowia specjalista określi, czy kąpiele w zimnej wodzie będą w pełni bezpieczne. Przeciwwskazania do nich stanowią przede wszystkim schorzenia kardiologiczne, takie jak:

 • choroba niedokrwienna serca (zwana też chorobą wieńcową),
 • przerost mięśnia sercowego,
 • zespół długiego QT,
 • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze krwi,
 • stan po zawale serca lub udarze mózgu.

Morsowanie nie będzie dobrym pomysłem w przypadku: niedoczynności tarczycy, epilepsji, padaczki, schorzeń nerek. Przeciwwskazane jest osobom zmagającym się z ostrymi chorobami infekcyjnymi czy ze schorzeniami przebiegającymi z nietolerancją niskich temperatur (m.in. tzw. zespół Reynauda). Wykluczone jest morsowanie w ciąży i podczas stanów gorączkowych. Kąpiel w wodzie nie powinna mieć miejsca po spożyciu alkoholu, przy dużym zmęczeniu i po niewyspaniu się.

newsletter

Zapisz się do newslettera:

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij